استانداردهای اینترنت اشیاپروتکل اینترنت اشیا

استاندارد ها و پروتکل های اینترنت اشیا (2)

در مقاله ی پیش با برخی از  استاندارد ها و پروتکل ها ی اینترنت اشیا آشنا شدیم . با توجه به اکوسیستم اینترنت اشیا، استانداردها و پروتکل های مختلفی در حوزه‌های مختلف همچون ارتباطات بیسیم، فنی، کاربرد و کیفیت سرویس مورد نیاز است و بنابراین سازمان‌ها و موسسات مختلفی درگیر استانداردسازی آن هستند.

در ادامه به مطالعه ی  برخی دیگر از استاندارد ها و پروتکل های اینترنت اشیا خواهیم پرداخت.

Communication / Transport layer

Ethernet

WirelessHart:

“فناوری WirelessHART یک پروتکل بی سیم قوی برای طیف وسیعی از برنامه های اندازه گیری، کنترل و مدیریت دارایی فراهم می کند.”

DigiMesh:

“DigiMesh یک توپولوژی شبکه اختصاصی مجزا برای استفاده در راه حل های بی سیم نقطه اتصال بی سیم است.

ISA100.11a:

“ISA100.11a یک استاندارد فن آوری شبکه های بی سیم است که توسط انجمن بین المللی اتوماسیون (ISA) توسعه یافته است. شرح رسمی” سیستم های بی سیم برای اتوماسیون صنعتی: کنترل فرآیند و کاربرد مرتبط “.

IEEE 802.15.4:

IEEE 802.15.4 استانداردی است که لایه فیزیکی و کنترل دسترسی رسانه را برای شبکه های بی سیم شخصی بی سیم (LR-WPAN ها) مشخص می کند. این کار توسط گروه کاری IEEE 802.15 حفظ می شود. این پایه ای برای مشخصات ZigBee، ISA100.11a، WirelessHART و MiWi است که هر کدام از این استاندارد ها را با توسعه لایه های بالا که در IEEE 802.15.4 تعریف نشده است گسترش می دهد. به جای آن، می توان با پروتکل های 6LoWPAN و اینترنت استاندارد برای ساخت یک اینترنت بی سیم جاسازی شده استفاده کرد.

NFC:

بر اساس استاندارد ISO / IEC 18092: 2004، با استفاده از دستگاه های متصل شده القایی در یک فرکانس مرکزی از 136/6 مگاهرتز. نرخ داده ها تا 424 کیلوبیت بر ثانیه و دامنه با چند متر کوتاه در مقایسه با سنسور های بی سیم است.

ANT:

ANT یک فناوری شبکه حسگر بی سیم اختصاصی است که دارای یک پروتکل ارتباطی بی سیم است که رادیوهای نیمه هادی فعال در تخصیص طیف RF (باند ISM) 2.4 گیگا هرتزی، را برای برقراری ارتباط از طریق ایجاد قوانین استاندارد برای همسویی، نمایش داده، سیگنالینگ، احراز هویت و تشخیص خطا را فراهم می کند

Bluetooth:

بلوتوث در باند ISM 2.4 گیگاهرتز کار می کند و از پرش فرکانسی استفاده می کند. با سرعت داده تا 3 مگابیت در ثانیه و حداکثر برد 100 متری. هر نوع نرم افزاری که می تواند از بلوتوث استفاده کند دارای مشخصات خاص خود است.

Eddystone:

پروتکلی که یک فرمت پیام کوتاه بلوتوث (BLE) را برای پیام های مجاور نزدیک تعریف می کند.

ZigBee:

پروتکل ZigBee از استاندارد 802.15.4 استفاده می کند و در محدوده فرکانسی 2.4 گیگاهرتز با 250 کیلوبیت بر ثانیه عمل می کند. حداکثر تعداد گره ها در شبکه 1024 است با دامنه تا 200 متر. ZigBee می تواند از رمزنگاری AES 128 بیتی استفاده کند.

zigbee3.0

EnOcean:

EnOcean یک فن آوری بی سیم انرژی است که در فرکانس 868 مگاهرتز برای اروپا و 315 مگاهرتز برای آمریکای شمالی کار می کند. محدوده انتقال تا 30 متر در ساختمان ها و تا 300 متر در فضای باز است.

WiMax:

وایمکس بر اساس IEEE 802.16 استاندارد است و برای شبکه های بی سیم شهری در نظر گرفته شده است. این محدوده برای ایستگاه های ثابت متفاوت است، جایی که می تواند تا 50 کیلومتر و دستگاه های تلفن همراه با 5 تا 15 کیلومتر افزایش یابد. WiMAX در فرکانس های بین 2.5 گیگاهرتز تا 5.8 گیگاهرتز با سرعت انتقال 40 مگابیت در ثانیه عمل می کند.

LPWAN:

Weightless:

یک استاندارد تکنولوژی بی سیم باز اختصاصی برای مبادله اطلاعات بین یک ایستگاه پایه و هزاران دستگاه در اطراف آن (با استفاده از انتقال طول موج رادیویی در کانال های انتقال غیرمجاز تلویزیون) با سطح بالایی از امنیت می باشد.

NB-Io:

(باند محدود باند) تکنولوژی استانداری که توسط سازمان استاندارد 3GPP استاندارد شده است.

LTE-MTC :

(LTE-Machine Type Communication) – خانواده استاندارد مبتنی بر فناوری، از چندین دسته فناوری مانند Cat-1 و CatM1 پشتیبانی می کند که برای IoT مناسب است.

EC-GSM-IoT:

(Covered-Extended-GSM-IoT) – قابلیت های جدیدی از شبکه های تلفن همراه موجود برای برنامه های IoT LPWA یا Low Power Broad Area را فراهم می کند. EC-GSM-IoT را می توان از طریق نرم افزار جدید مستقر در یک محدوده بسیار بزرگ GSM فعال کرد و پوشش بیشتری را برای خدمت به دستگاه های IoT به وجود آورد.

LoRaWAN:

پروتکلی در  شبکه که  برای باتری بیسیم در شبکه های منطقه ای، ملی یا جهانی کار می کند.

RPMA:

(دسترسی به چند مرحله تصادفی) یک سیستم ارتباطی فن آوری با استفاده از طیف گسترده ای از توالی (DSSS) با دسترسی چندگانه.

Semantic یا معنایی

IOTDB

استانداردهای JSON / Linked Data برای توصیف اینترنت چیزها .

SensorML

SensorML مدل های استاندارد و رمزگذاری XML را برای توصیف سنسور ها و فرایندهای اندازه گیری فراهم می کند.

Semantic Sensor Net Ontology – W3C

هستی شناسی حسگرها و مشاهدات و مفاهیم مرتبط را توصیف می کند. این مفاهیم دامنه، زمان، مکان ها و غیره را توصیف نمی کند بلکه دیگر الگوی های هسته ای را از طریق واردات OWL شامل می شود.

Wolfram Language – Connected Devices

“نماد نمادین هر دستگاه است. سپس یک مجموعه استاندارد از توابع ولفرام زبان مانند DeviceRead، DeviceExecute، DeviceReadBuffer و DeviceReadTimeSeries وجود دارد که عملیات مربوط به دستگاه را انجام می دهند. “

RAML

RESTful API Modeling Language- کل چرخه عمر API از طراحی تا به اشتراک گذاری را آسان می کند. این مختصر است – شما فقط  آنچه  نیاز دارید را تعریف می کنید – که قابل استفاده مجدد می باشند.

SENML

(انواع رسانه ها برای نشانه گذاری سنسور) – سنسور ساده مانند سنسور دما می تواند از این نوع رسانه ها در پروتکل هایی مانند HTTP یا CoAP برای انتقال اندازه گیری سنسور یا پیکربندی استفاده کند.

LsDL

(زبان دستگاه هوشمند Lemonbeat) – زبان دستگاه مبتنی بر XML برای دستگاه های سرویس گرا است.

Multi-layer Frameworks یا چارچوب چند لایه

Alljoyn

یک چارچوب نرم افزار منبع باز که  دستگاه ها و برنامه ها به راحتی یکدیگر را  کشف و به آسانی ارتباط برقرار می کنند.

IoTivity

یک پروژه منبع باز است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی شده و توسط سازمان OIC حمایت می شود.

IEEE P2413

استاندارد برای یک چارچوب معماری برای اینترنت چیزها (IoT)

Thread

ساخته شده با استانداردهای باز و فن آوری IPv6 با 6LoWPAN به عنوان پایه و اساس آن.

IPSO Application Framework

“این طراحی مجموعه ای از رابط های REST را تعریف می کند که می تواند توسط یک شیء هوشمند برای نشان دادن منابع موجود آن، ارتباط برقرار کردن با دیگر اشیاء هوشمند و سرویس های Backend تعریف شود. این چارچوب طراحی شده است که مکمل پروفایل های موجود وب شامل SEP2 و oBIX  باشد.

OMA LightweightM2M v1.0

“انگیزه LightweightM2M این است که یک سرویس گیرنده سریع سرور قابل ارتقاء را برای ارائه سرویس به ماشین فراهم کند.

LightweightM2M اساسا یک پروتکل مدیریت دستگاه است، اما باید آن را طراحی کرد تا بتواند به منظور رعایت الزامات برنامه ها گسترش یابد. LightweightM2M به مدیریت دستگاه محدود نمی شود، باید بتواند داده های سرویس / برنامه را انتقال دهد.

Weave

یک پلتفرم ارتباطی برای دستگاه های IoT که راه اندازی دستگاه، برقراری ارتباط از طریق تلفن به دستگاه و ارتباط با کاربر و تعامل کاربر از دستگاه های تلفن همراه و وب را برقرار می کند.

(JSON+UDP+DHT=Freedom)Telehash

یک wire پروتکل امن که یک شبکه پوشش غیرمتمرکز برای برنامه ها و دستگاه ها را فعال می کند.

Security

Open Trust Protocol یا OTrP

یک پروتکل برای نصب، به روز رسانی و حذف برنامه ها و مدیریت پیکربندی های امنیتی در محدوده اجرای تست (TEE).

X.509

استاندارد ی برای زیرساخت کلید عمومی (PKI) به جهت مدیریت گواهینامه های دیجیتال و رمزنگاری کلید عمومی. بخش اصلی پروتکل ،لایه حمل و نقل برای محافظت از ارتباطات وب و ایمیل استفاده می شود.

Vertical Specific

IEEE 1451:

IEEE 1451، یک خانواده از استانداردهای رابط مبدل های هوشمند، مجموعه ای از رابط های ارتباطی باز، مشترک و بدون اتصال شبکه را برای اتصال مبدل ها (سنسور ها و یا محرک ها) به ریزپردازنده ها، سیستم های ابزار دقیق و شبکه های کنترل / میدان توصیف می کند.

IEEE 1888.3-2013

” استاندارد IEEE برای شبکه کنترل جامع سبز همه جانبه: امنیت “

IEEE 1905.1-2013

استاندارد IEEE برای یک شبکه داخلی دیجیتال همگرا برای فن آوری های متنوع

IEEE 802.16p-2012

“IEEE استاندارد رابط هوا برای سیستم های دسترسی بی سیم پهن باند

IEEE 1377-2012

استاندارد IEEE برای صنایع معیاری ضریب ارتباطات پروتکل لایه کاربرد

IEEE P1828

استاندارد برای سیستم با اجزای مجتمع

EEE P1856

چارچوب استاندارد پیشگیری و مدیریت سلامت سیستم های الکترونیکی

جهت جمایت از ما از طریق لینک زیر میتوانید اقدام نمایید با تشکر

IDPay.ir/iotjournal

منبع
میم تک
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن