سخت افزار

قطعات الکترونیک اکتیو (active) و قطعات الکترونیک پسیو (passive)

در این مقاله به توضیح قطعات الکترونیک اکتیو (active) و قطعات الکترونیک پسیو (passive) میپردازیم که در سفارش قطعات الکترونیک به شما کمک خواهد کرد :
 
 

قطعات الکترونیک اکتیو (active) و قطعات الکترونیک پسیو (passive) 

شناخت قطعات الکترونیکی به سفارش قطعات الکترونیک راحت و بی دردسر می انجامد، به صورت کلی قطعات الکترونیک به در دسته اصلی اکتیو (فعال) و پسیو (منفعل) تقسیم میشود . تفاوت های زیادی در کار این دو دسته از قطعات وجود دارد. در این مقاله قرار است تا به توضیح این دو نوع قطعات و تفاوت آن ها بپردازیم و سپس در ادامه به توضیح اینکه کدام قطعات الکترونیک از این دو نوع میباشند .

  • منظور از قطعات الکترونیک فعال یا active چیست؟

قطعات الکترونیکی فعال یا اکتیو (active) به قطعاتی گفته میشود که میتوانند جریان برق را کنترل کنند . هر برد مدار چاپی (برد pcb) دارای حداقل یک قطعه فعال هست. برخی از مشهورترین سفارش قطعات الکترونیک فعال عبارتست از : ترانزیستور ، لوله های خلاء و یکسو کننده های تحت کنترل سیلیکون

  • قطعات الکترونیکی منفعل یا passive چییست؟

قطعات الکترونیک منفعل قطعاتی هستند که تواناییی کنترل جریان را با استفاده از یک سیگنال الکتریکی دیگر را ندارند. برخی از معروفترین سفارش قطعات الکترونیک منفعل یا passive شامل خازن ها ، مقاومت ها ، القاگر ها ، ترانسفورماتور ها  و دیود ها میباشد.

  • تعرف ساده

به توضیح ساده تر قطعات الکترونیکی که نیاز به منبع انرژی خارجی دارند قطعات اکتیو و قطعاتی که احتیاج به دریافت انرژی نداشته باشند را قطعه passive میگویند.

حال به تعریف برخی مفاهیم میپردازیم:

  • مقاومت چیست؟

مقاومت یک قطعه الکترونیکی میباشد که در برابر جریان الکتریکی مقاوم است. مقاومت یک قطعه منفعل است که برای کنترل و یا منع جریان الکتریکی در یک مدار الکتریکی میباشد.

  • خازن چیست؟

خازن یک قطعات الکترونیکی منفعل میباشد که میتواند انرژی را در یک میدان الکتریکی بین یک جفت هدایت شونده به نام صفحات خازه ذخیره میکند. فراید ذخیره انرژی در خازن با عنوان شارژ کردن خازن شناخته میشود. خازن ها بر اساس ظرفیت آن ها طبقه بندی میشوند. خازن ها همچنین برایی تخشیص بین سیگنال های فرکانس بالا و فرکانس پایین مورد استفاده قرار میگیرند . در سفارش قطعات الکترونیک باید در نظر داشته باشید که طیف گسترده ای از خازن ها در دسترس هستند که از جمله آن ها میتواند خازن الکترولیتی ، خازن های پایه موازی و خازن های مکانیکی نام برد و باید نوع آن را با دقت انتخاب کنید.

  • دیود چیست؟

دیود مانند یک شیر یکطرفه برای برق میباشد ، دیود ها انواعی از قطعات الکترونیک هشتند که جریان برق را فقط در یک جهت اجازه به حرکت میدهد.

اکثر دیود ها دارای یک خط رنگی در یک طرف جهت نشان دادن جریان یا جهت آن ها هستند.طرف منفی معمولا سفید است.

مدار یکپارچه (IC) : مدار های یکپارچه مجموعه ای از چندین مدار هستند. Ic ها در طیف گسترده ای از بسته ها و اندازه های موجود هستند و برنامه ی کاری IC ها بسته به نوع آن ها متفاوت است.

  • ترانزیستور چیست؟

ترانزیستور، که از دیگر انواع قطعات الکترونیک می باشد، یک دستگاه نیمه هادی است. ترانزیستور ها یکی از بلوک های اصلی بنایی مدار در تلفن های همراه ، رایانه ها و چندین چند دستگاه الکترونیک دیگر است. یک ترانزیستور دارای قابلیت پاسخ بسیار سریع و در تعدادی از توابع از  جمله تنظیم ولتاژ ، تقویت ، سوئیچینگ ، مدولاسیون سیگنال و نوسانگر ها استفاده میشود. ترانزیستور ها ممکن است به صورت جدااگانه بسته بندی شوند یا میتوانند بخشی از یک مدار مجتمع باشند. برخی از IC ها دارای یک ملیارد ترانزیستور در یک منطقه بسیار کوچک هستند که در سفارش قطعات الکترونیکی باید بتوانید اطلاعات کامل آن ها را اعلام کنید تا خرید اشتباه آن ها جلوگیری کنید.

  • قطعات الکترونیک

اجزا الکترونیک در دو نوع فعال و غیر فعال ، اجزای اصلی هر برد مدار چاپی میباشد. هر دوی آنها نقش حیاتی در عملکرد هر وسیله ی الکترونیکی را بازی میکنند . قطعات الکترونیک در نظر گرفته شده جهت اتصال به یکدیگر معمولا به لحیم کاری به یک برد مدار چاپی (PCB) مورد استفاده قرار میگیرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن