پلتفرم های اینترنت اشیا

Sigfox

Sigfox یک سیستم سبک سلولی است که برای ارائه نرخ کم داده کم و هزینه ارتباطات  کم برای دستگاه های متصل شده از راه دور تنظیم شده است.

M2M، ارتباط ماشین به ماشین به سرعت در حال توسعه است و ارتباط مورد نیاز برای اتصال دستگاه های از راه دور می باشد.

Sigfox یک سیستم سبک سلولی است که دستگاه های از راه دور را می توان با استفاده از تکنولوژی UNB با استفاده از باند فوق باریک متصل کرد.

Sigfox و IOT

M2M و IoT  چیزهایی را به وجود می آورد که برای آن میلیاردها گره نیاز به اتصال دارند. برای انتقال داده های کوچکی از اکثر این موارد فقط پهنای باند کم استفاده می شود. بعضی از گره ها نیاز به اتصالی دارند که بیش از مسافتی است که تنها توسط یک فرستنده قابل دستیابی باشد. برای بسیاری از این برنامه ها، سیستم های تلفن همراه سنتی بسیار پیچیده هستند که اجازه می دهند عملیات بسیار کم انرژی انجام شود و هزینه های بسیار زیادی برای بسیاری از گره های ارزان قیمت کم است.

با استفاده از شبکه جهانی کم قدرت، Sigfox از قابلیت اتصال به IoT استفاده کرده است. این موضوع به شدت باعث کاهش هزینه و مصرف انرژی مورد نیاز برای ایمنی اتصال سنسورهای آیوتی به Cloud می شود.

مناطق کاربردی

شبکه و تکنولوژی Sigfox با هدف استفاده از ماشین های کم هزینه در زمینه های کاربردی است که در آن پوشش گسترده منطقه مورد نیاز است. تعدادی از برنامه های کاربردی که نیاز به این نوع از  هزینه کم فن آوری ارتباطات بی سیم وجود دارد. مناطقی که در آن شبکه SIGFOX ممکن است مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

  • خانه و کالاهای مصرفی
  • ارتباطات مرتبط با انرژی – به ویژه اندازه گیری هوشمند
  • بهداشت و درمان – به ویژه برنامه های کاربردی mHealth که در حال توسعه هستند
  • حمل و نقل – می تواند شامل مدیریت خودرو باشد
  • نظارت و کنترل از راه دور
  • خرده فروشی از جمله نقطه فروش، به روز رسانی قفسه، و غیره
  • امنیت

Sigfox چیست؟

Sigfox یک اپراتور شبکه سبک تلفن همراه را فراهم می کند که یک راه حل مناسب برای اینترنت کم مصرف و برنامه های کاربردی M2M را ارائه می دهد.

برای یک میزبان از برنامه های کاربردی از دستگاه های هوشمند برای کنترل گره هایی که نیاز به اتصال بیش از حد طولانی دارند، تنها تا همین اواخر استفاده از یک اتصال سلولی بوده است. این گزینه دارای چندین معایب است ؛ زیرا سیستم های تلفن همراه بر روی میزان صدای بلند و داده ها تمرکز می کنند. آنها برای ارتباطات نرخ داده کم  مناسب نیستند زیرا رابط رادیویی پیچیده است و این هزینه و مصرف انرژی را برای بیشتر برنامه های M2M / IoT اضافه می کند.

شبکه Sigfox با هدف ارائه اتصال به انواع برنامه ها و کاربران است. این هدف در یک ناحیه نیست، بلکه برای استفاده عمومی از انواع مختلفی از کاربران است. عملکرد این شبکه به شرح زیر است:

حداکثر 140 پیام در هر شیء در روز
اندازه بار برای هر پیام 12 بایت است
توان بی سیم تا 100 بیت در ثانیه

شبکه دسترسی رادیویی Sigfox

با توجه به نرخ های کم داده ای مورد استفاده برای اتصالات IoT، شبکه Sigfox با استفاده از فناوری UNB باند را فوق باریک می کند. این باعث می شود سطوح قدرت انتقال دهنده بسیار کم استفاده شود و در عین حال قادر به حفظ یک اتصال داده قوی باشد.

لینک رادیویی SIGFOX از باند های رادیویی ISM بدون مجوز استفاده می کند. فرکانس دقیق می تواند بر اساس قوانین ملی متفاوت باشد، اما در اروپا باند 868 مگاهرتز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و در ایالات متحده 915 مگاهرتز است.

تراکم سلول ها در شبکه SIGFOX بر اساس محدوده متوسط ​​حدود 30-50 کیلومتر در مناطق روستایی و در مناطق شهری است که معمولا بیشتر مانع و سر و صدا بیشتر است و محدوده ممکن است به 3 تا 10 کیلومتر کاهش یابد. فاصله بین گره های در فضای باز که در آن SIGFOX حالت خطوط پیام های دید را می تواند بیش از 1000 کیلومتر عبور دهد، می تواند بسیار بیشتر باشد.

توپولوژی شبکه SIGFOX به طور کلی طراحی شده است تا یک شبکه مقیاس پذیر و با ظرفیت بالا با مصرف انرژی کم، در حالی که یک زیرساخت سلولی مبتنی بر مدل ستاره ایی ساده و آسان به راه اندازی است.

مزایا

  • مصرف انژی کم: راه حل منحصر به فردی برای ارتباطات، کمترین انرژی مصرفی دستگاه را به ابر فراهم می کند. با ساده سازی ارتباطات، مصرف انرژی کم بی نظیری را قادر می سازیم. به زودی، نیازی به جایگزینی یا دوباره بارگذاری باتری ها نیست زیرا دستگاه ها انرژی خود را تولید خواهند کرد.
  • قیمت کم: با روش ساده برای اتصال Sigfox رقابت بر سر قیمت را فراهم می کند و حتی مهمتر از همه، ماژول های سیلیکونی بسیار ساده و با هزینه ای را می سازد.
  • تکنولوژی تکمیلی: Sigfox با بلوتوث، GPS 2G / 3G / 4G و Wi-fi سازگار است. با ترکیب راه حل های ارتباطی دیگر با Sigfox، موارد کاری و تجربه کاربر می تواند به طور چشمگیری بهبود یابد.


منبع
wiki.iotfig
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن