کاربردهای اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا در بانکداری دیجیتال

از اینترنت اسناد تا اینترنت اشیا

در آغازین روزهای تشکیل اینترنت ، این پدیده جدید چیزی به غیر از یک سری مستندات به هم پیوسته و زنجیره ای از لینک های بین آنها نبود . با پیشرفت فناوری و توسعه شبکه اینترنت این مفهوم به بخش های دیگر هم توسعه یافت . اینترنت در بخش های تجاری و برای راه اندازی وب سایت های کسب و کارها مورد استفاده قرار گرفت. بعد از آن نرم افزار های مبتنی بر وب توسعه داده شد و شبکه بزرگی از انواع نرم افزار ها هم به شبکه اینترنت افزوده شد. با بروز وب 2 ، کاربران تولید کنندگان جدید محتوی بر روی اینترنت شدند و افراد با در اختیار داشتن دستگاه های تلفن هوشمند و کامپیوتر های همراه سبک وزن و استفاده از اتصال موبایل به اینترنت متصل شدند . گام بعدی اتصال اشیا و دستگاه ها به شبکه اینترنت بود که به این ترتیب تمام ماشین ها هم به اینترنت متصل شده و بر روی آن داده تولید میکنند و یا از طریق اینترنت کنترل میشوند.

در واقع متصل شدن دستگاه ها به اینترنت که به عنوان سنسور های جمع کننده اطلاعات و یا اجرا کننده دستورات شناخته میشوند باعث ارتباط میان جهان واقعی و مجازی خواهد شد. این موضوع سر منشا یکپارچه سازی تجربه مشتری در دنیای مجازی و فیزیکی است که یکی از تعاریف تحول دیجیتال در کسب و کارها میباشد. به عبارتی میتوان اینترنت اشیا را دروازه ورود به دنیای دیجیتال و تحول دیجیتال شناخت .

امروز از مفهوم جدیدی به نام اینترنت همه چیز استفاده میکنیم ، و انتظار داریم تمامی افراد و اشخاص ، در هر زمانی و مکانی به اینترنت دسترسی داشته و متصل باشند. اینترنت اشیا بسیاری از صنایع از جمله بانکداری ، بیمه ، حمل و نقل ، سلامت و … را دچار تحولات فراوانی کرده است.

جمع آوری و پردازش حجم انبوه اطاعات ، رکن اصلی اینترنت اشیا

اینترنت اشیا ترکیبی از سنسور ها و دستگاه های متصل به هم به عنوان جمع آوری کننده دیتا و پردازش داده های انبوه جمع آوری شده از طریق انها است. داده ها توسط سنسور ها و در بسیاری از موارد توسط دستگاه های موبایل جمع آوری میشوند. در پایگاه های داده ذخیره شده و سپس پردازش میشوند و از نتایج تحلیل ها خلق ارزش میشود. البته با توجه به سرعت بالای تولید اطلاعات و حجم انبوه آنها در برخی موارد هم پردازش به صورت در لحظه صورت میپذیرد.

خروجی تحلیل داده های جمع آوری شده برای بهینه سازی عملیات ، افزایش بهره وری و کاهش هزینه و بهبود تجربه کاربری برای مشتریان استفاده میشود.

اینترنت اشیا در بانکداری دیجیتال

نسل های مختلف بانکداری الکترونیک از استفاده از دستگاه های خودپرداز و پیاده سازی وب سایت های اطلاع رسانی که به عنوان بانک 1.0 شناخته میشد تا به امروز همراه با فناوری های مختلف درحال رشد بوده است. بانک 4.0 که به عنوان آخرین نسل بانکداری الکترونیک شناخته میشود مبتنی بر اینترنت اشیا شکل گرفته و مفاهیمی از قبلی بانکداری نا محسوس ، پرداخت های خودکار و تراکنش های M2M نمونه های کاربرد اینترنت اشیا در بانکداری دیجیتال است.

کاربرد اینترنت اشیا در سرویس های بانکی

کاربرد اینترنت اشیا در بانکداری را میتوان به دو دسته عمده تقسیم کرد. بهینه سازی عملیات و بهبود تجربه مشتری . در ادامه نمونه هایی از این دو را بررسی میکنیم.

بهینه سازی عملیات :

ابزار ها و دستگاه های متصل به اینترنت در برخی از موارد برای بهینه سازی و افزایش بهره وری عملیات مورد استفاده قرار میگیرند. در اینجا معمولا از دستگاه های متصل برای خودکارسازی عملیات و یا پایش برخی اقدامات استفاده میشود. نمونه های کاربری آن در بانکداری شامل اطلاع رسانی تراکنش ها از طریق ساعت های هوشمند ، انجام پرداخت های خرد به صورت خودکار ، کنترل امنیت شعب و امنیت دستگاه های خودپرداز و کنترل خودرو های پول رسان ، کنترل تردد و رفتار کارکنان ، کنترل املاک و دارایی های در وثیقه بانک و یا کشف و کنترل تقلب در کارت های اعتباری است.

بهبود تجربه مشتری :

بیشتر کاربرد های اینترنت اشیا در بهبود تجربه مشتری است . دستگاه های متصل میتوانند اطلاعات دقیق و در لحظه را جمع آوری کنند ، اطلاعاتی از نحوه عملکرد و زندگی کاربران که کمک میکند سبک زندگی آنها بهتر و دقیق تر شناسایی شده و مبتنی بر آن سرویس های اختصاصی طراحی و به مشتری ارائه گردد. شناسایی ورود مشتری به شعبه ، تشخیص چهره ، نوبت دهی هوشمندانه ، ارائه محصولات سفارشی و ارائه خدمات پیش از درخواست مشتری از جمله این موارد هستند.

مشکلات و نگرانی های فراگیری اینترنت اشیا:

هر فناوری علاوه بر مزایایی که دارد مشکلاتی را هم به همراه خواهد داشت . توجه به این مشکلات و در نظر گرفتن آنها در هنگام استفاده از فناوری میتواند اثرات منفی مربوط به آنها را کاهش دهد . برخی از مهمترین مشکلات و نگرانی های موجود در خصوص اینترنت اشیا شامل موارد زیر میباشد :

نقض حریم شخصی مشتریان :

جمع آوری داده از مشتریان و تحلیل آنها اگر چه از یک سو باعث شناخت بیشتر از آنها و ارائه خدمات مطلوب تر به مشتری خواهد شد اما ممکن است برای همه مشتریان مطلوب نبوده و برای برخی ورود به حریم شخصی و اطلاع از جزئیات زندگی محسوب شود .

ریسک امنیتی داده های جمع آوری شده از مشتریان :

با استفاده از سنسور ها و اپلیکیشن ها در هر لحظه حجم زیادی از اطلاعات مشتریان در حال جمع آوری است . این اطلاعات شامل جزئیات دقیق از زندگی مشتری خواهد بود و اطلاعات ارزشمندی به حساب میآید . این موضوع اهمیت امنیت این داده ها را نشان میدهد و ریسک بالاتری را به همراه خواهد داشت.

هزینه نگهداری از دستگاه ها :

فناوری اینترنت اشیا مبتنی بر دستگاه هایی است که به صورت پیوسته به اینترنت متصل بوده و در حال تبادل داده هستند . وجود نقص فنی در این دستگاه ها سیستم را دچار اختلال میکند و عملکرد صحیح آنها دارای اهمیت فراوانی است . به همین دلیل لازم است همیشه فعال و بدون نقص باشند. تعدد و فناوری موجود در این دستگاه ها هزینه نگهداری و بروز آوری آنها را افزایش میدهد.

خستگی دیجیتال کاربران :

فناوری های مختلف و ابزارهای دیجیتال سراسر زندگی ما را فرا گرفته و سبک زندگی ما با یک نسل پیش به شدت تغییر کرده است . این تغییرات از یک سو باعث راحتی زندگی و ایجاد رفاه و آسایش شده اما از سوی دیگر درگیری ممتد با فناوری مشکلی با عنوان خستگی دیجیتال را ایجاد کرده است. اینترنت اشیا این موضوع را تشدید میکند و شکل بسیاری از فعالیت ها را تغییر میدهد.

نمونه هایی از بکار گیری اینترنت اشیا در صنعت بانکداری

بانک ها همواره از صنایع پیشرو در استفاده از فناوری بوده اند ، اما در حوزه اینترنت اشیا بانک ها را نمیتوان به عنوان صنعت پیشرو به حساب آورد. نمونه های مختلفی از استفاده اینترنت اشیا در بانک ها وجود دارد.

بانک آمریکا (Bank Of America) از اینترنت اشیا برای کنترل رفتار کارکنان خود در هنگام برخورد با مشتریان استفاده کرد. این پروژه توسط دانشگاه MIT طراحی و اجرا گردید و طی آن سنسور های هوشمندی طراحی و به کار گرفته شد که صدای کارکنان را ضبط و لحن صحبت آنها با مشتری ، فاصله کارمند تا مشتری و نحره برخورد را تحلیل و گزارش دهی میکرد. استفاده از این فناوری تا 10 درصد باعث بهبود در میزان رضایت مندی مشتریان از نحوه برخورد کارکنان گردید.

در نمونه ای دیگر دنیز بانک (Deniz Bank) ترکیه با به کار گیری دستگاه بیکن محصول شرکت بلش(Blesh) تحولی در ارائه خدمت به مشتریان ایجاد و تجربه جدیدی از خدمات را برای مشتریان پیاده سازی نمود . به استفاده از این فناوری مشتری در هر لحظه شناسایی و رفتار او مورد توجه قرار میگیرد و با ورود مشتری به فضای ارائه سرویس خدمات اختصاصی و پیشدستانه به او ارائه میگردد.

منبع
dataio
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن